jak odmieniac nazwiska gosci
Jak napisać zaproszenie - praktyczne wskazówki Ślub

Lista gości, czyli jak poprawnie odmieniać nazwiska w zaproszeniach?

Wybór motywu, koloru, czy czcionki, jaką mają wyróżniać się zaproszenia ślubne to nie jedyna zagwozdka, choć czasem właśnie te detale uznajemy za najważniejsze. Bywa, że mniej uwagi poświęcamy samej treści, ale niewybaczalnym niedopatrzeniem są błędy w odmianie nazwisk gości. Język polski jest trudny nawet dla samych Polaków, nic więc dziwnego, że czasem pojawiają się kłopoty z odmianą. Podczas gdy np. w języku angielskim w każdym przypadku państwo Smith jest państwem Smith, w języku polskim zaprosimy państwa Nowaków, choć na co dzień są to państwo Nowakowie. Odmiany nazwisk wydają się być zagmatwane, ale wcale tak nie musi być. Wystarczy, że będziesz pamiętać o kilku prostych zasadach. Nie zostawiaj nieodmienionych nazwisk.
Coraz częściej polskie wesela mają międzynarodowy wymiar. Mamy znajomych z całego świata i chętnie zapraszamy ich na ślub. Nie zawsze też wiemy do końca, jak powinno się odmieniać niektóre z polskich nazwisk. Ogólna zasada jest taka, by wszystkie te nazwiska w miarę możliwości odmieniać.

 • Najwięcej trudności nastręczają te, które kończą się nie na tradycyjne słowiańskie -ska, -ski, ale np. na – o.

Np. Kościuszko, Kościuszki, Kościuszkę czy np. Państwa Kościuszków

 • W przypadku nazwisk naszych zagranicznych gości sprawa wygląda nieco inaczej i można do niej podejść bardziej liberalnie. W tej sytuacji odmieniamy imię, ale nazwisko można pozostawić nieodmienione. Jeśli jednak jest taka możliwość, warto odmienić je tak samo jak imię.

Np. zapraszam Pana Valentina Canaletto lub Pana Valentina Canaletta albo Państwa Canalettów.

Wyjątkową sytuacją jest, gdy ktoś życzy sobie, aby nie odmieniać jego nazwiska. I tu miałam pewien kłopot – prof. Miodek twierdzi, że to błąd i nazwiska trzeba odmieniać. Ale zasady savoir-vivre nakazują, by uszanować wolę gościa. Moim zdaniem ten jeden wyjątek w tej konkretnej sytuacji jest uzasadniony.

 • Nazwiska zakończone spółgłoską w przypadku kobiet pozostają bez odmieniania, natomiast męskie wersje należy odmieniać

np. Panią Annę Nowak, Pana Jana Nowaka.

 • Nazwiska zakończone samogłoską -a, -o odmieniamy tak samo jak rzeczowniki

np. Stonoga – Stonogę.

 • Nazwiska zakończone samogłoską -e, -i, -y odmienia się jak przymiotniki

np. Lange – Langego.

 • Nazwiska zakończone na -ska/-ski:

Panią: Dobrowolską, Pana: Dobrowolskiego, Państwa: Dobrowolskich

 • Nazwiska zakończone na -cka/-cki

Panią: Składacką, Pana: Składackiego, Państwa: Składackich

 • Nazwiska zakończone na -owy/-owa:

Panią: Borową, Pana: Borowego, Państwa: Borowych

 • Nietypowe nazwiska, w formie rzeczowników pospolitych, np. Cukier, Gołąb:

Panią: Cukier, Gołąb, Pana: Cukra/Cukiera, Gołębia, Państwa: Cukrów/Cukerów, Gołąbów/Gołębiów

Podwójne nazwiska także trzeba odmienić. Nie zawsze zaproszenia ślubne przewidują aż tak dużo miejsca, by wymienić kobietę z dwuczłonowym nazwiskiem i jej męża osobno, ale tak trzeba. Co więcej – w przypadku dwuczłonowego nazwiska należy odmienić oba.

Np. Zapraszamy Panią Annę Nowak-Kowalską i Pana Artura Kowalskiego lub Panią Annę Wiśniewską-Kowalską i Pana Artura Kowalskiego.

Nazwisko kobiety jako pierwsze. Ktoś mógłby tu krzyknąć coś o równouprawnieniu, jednak formy grzecznościowe języka polskiego wymagają, by nazwisko kobiety w zaproszeniu znalazło się jako pierwsze. Kiedyś nie wymieniano nazwisk małżonek nawet z imienia. Nie ma tu także znaczenia stopień zażyłości z tymi osobami.

 • Jeśli zatem zapraszacie małżeństwo, możecie napisać: Zapraszamy Annę i Piotra Nowaków.
 • Jeśli obie zapraszane osoby mają inne nazwiska, nazwisko kobiety wymieniamy w całości jako pierwsze, a dopiero po nim nazwisko mężczyzny np. Zapraszamy Annę Nowak i Piotra Kowalskiego.

Jak zaprosić rodziców z dziećmi?
Pomijanie dzieci na zaproszeniu, jeśli przewidujemy ich obecność jest w złym tonie. Goście nie mają szans się domyślić i sytuacja robi się niezręczna. Skoro przewidujemy obecność dzieci na swoim weselu, wymieniamy je w zaproszeniu na równi z rodzicami. Można to zrobić na dwa sposoby.
Przykład 1: Zapraszamy Annę i Macieja Kowalskich z dziećmi/synem/córką
Przykład 2: Zapraszamy Annę i Macieja Kowalskich z Piotrusiem

Ktoś ważny spoza rodziny
Rzadko zdarza się, że chcemy na swoim ślubie widzieć szefa czy szefową, ale niekiedy ma to miejsce. W takiej sytuacji, zaproszenie ślubne należy wypisać następująco: Szanownego Pana Prezesa wraz z małżonką lub Szanowną Panią Prezes wraz z małżonkiem. Podobnie sprawa miałaby się, gdybyśmy zapraszali
Prezydenta lub inną ważną osobistość.

You may also like...

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *