jak poprawnie napisac zaproszenia
Jak napisać zaproszenie - praktyczne wskazówki

F.P. to skrót dla Faux Pas. Jak uniknąć wpadki i napisać bezbłędne zaproszenie ślubne? 

Zaproszenie ślubne to najbardziej wyjątkowa forma korespondencji, jaką będziecie mieli okazję wysłać w swoim życiu.

Przeważnie nie odczytuje go jedynie osoba zaproszona, ale również jej rodzina i znajomi. Ciesząc się szczęściem pary młodej, goście chętnie zostawiają zaproszenie w widocznym miejscu, dostępne dla wszystkich, a po uroczystościach zostawiają na pamiątkę.


Zważywszy na wyjątkową wartość zaproszeń ślubnych, warto dołożyć wszelkich starań, aby każde było wypisane starannie i poprawnie. Nie ma tutaj miejsca na literówki, błąd w nazwie własnej ani na niepoprawne użycie skrótów. Abyście mogli oszczędzić sobie nerwów przed tym wyjątkowym dniem, warto odpowiednio wcześniej dokształcić się w tym temacie. Dziś temat skrótów, skrótowców i jak ich (nie) używać.

Personalizacja zaproszeń czyli jak użyć Sz. P. ?

W temacie skrótów, język polski ma wiele do zaoferowania. Wystarczy spojrzeć na korespondencję biurową lub wizytówki profesjonalistów różnych dziedzin. Na szczęście, użycie skrótowców na zaproszeniu ślubnym jest dość ograniczone, co nie oznacza, że pole do zrobienia wstydliwego błędu się zawęża. Przeciwnie.

Zazwyczaj adresując kopertę, przed imieniem i nazwiskiem używamy zwrotu grzecznościowego, który, w pełnej formie, brzmi Szanowny Pan, Szanowna Pani lub Szanowni Państwo. Potocznie przyjęło się zapisywanie tego wyrażenia w skrócie Sz. P., i takiej właśnie formy najczęściej używamy w zaproszeniach ślubnych. Związane jest to głównie z ograniczonym miejscem w projekcie. Jeżeli jednak jesteśmy w stanie wygospodarować odrobinę więcej miejsca możemy rozwinąć skrót „Sz. P.” i zastosować poniższe formy:

Sz. Pan

Sz. Pani

Sz. Państwo

Taka forma jest nie tylko bezpieczniejsza, jeśli chodzi o poprawność, ale również dużo bardziej elegancka.

Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja gdy personalizujemy koperty, gdzie nie jesteśmy ograniczeni miejscem. Na kopertach możemy swobodnie użyć pełnej formy Szanowni Państwo, Szanowna Pani i Szanowny Pan.

Osoba towarzysząca z małej czy z dużej litery?

Wiele list gości do personalizacji jaką otrzymuje od Was, jest niestety pisana z błędami. Głównym z nich jest sposób zapisu sformułowania osoba towarzysząca. W internecie zapewne znajdziecie sprzeczne informacje, jednak językoznawcy zgodnie twierdzą, że poprawny zapis to Osoba Towarzysząca. Dlaczego używamy wielkich liter? Ponieważ zastępujemy imię i nazwisko, które pisane jest z wielkich liter. Ponad to będzie to wyraz szacunku dla partnera lub partnerki osoby, której wręczamy zaproszenie.

RSVP co oznacza?  

W zaproszeniach niekiedy umieszcza się skrótowiec RSVP. Pochodzi on od francuskiego wyrażenia répondez s’il vous plaît i oznacza on „proszę o odpowiedź”. Jest to przydatny i elegancki sposób na zwrócenie uwagi zapraszanych osób na nasze życzenie, by potwierdzić przybycie lub odmówić pojawienia się na uroczystości.

Kościół z małej czy dużej litery?

Ogólna zasada skrótów jest taka, że jeśli ostatnia litera skrótu nie jest ostatnią literą słowa skracanego, powinniśmy postawić kropkę. Stąd też napiszemy Sz. dla szanowny, ale nr dla numer. Zaproszenie weselne zawiera nazwę kościoła, w którym odbędą się zaślubiny. Jeżeli nie chcemy podać pełnej nazwy kościoła, a tym bardziej zrobić błędu, musimy zapamiętać kilka reguł:

Dla przykładu weźmy Kościół pod wezwaniem Świętej Maryi Panny. Skrót do tego zwrotu będzie następujący: Kościół pw. św. Maryi Panny. Ponieważ w tym wypadku mowa jest o konkretnej parafii, a nie tylko o budynku kościelnym, słowo Kościół zapiszemy z dużej litery. Mimo, że Święta Anna napisana jest z dużej litery, skrót zapiszemy już z małej. W zaproszeniach mamy na myśli konkretny budynek, miejsce w którym odbędzie się ceremonia, dlatego poprawny zapis to „kościół” z małej litery. 

Jak zapisać skróty w nazwie kościoła św. i pw.

Nazwy kościoła zazwyczaj są bardzo długie, jeżeli dodamy do tego jeszcze adres, całość może zająć nam nawet trzy linijki. Zdecydowanie chcemy tego uniknąć ze względu na ograniczone miejsce w zaproszeniach ślubnych. Na szczęście z pomocą przychodzą nam skróty. Pierwszy to skrót od wyrazu Święty, który zapisujemy z małej litery i kropką na końcu np. św. Anna. Gdy możemy sobie pozwolić na użycie pełnej nazwy, wtedy wyraz rozpoczynamy od wielkiej litery np. Święta Anna.

Drugi skrót pozwala nam zaoszczędzić jeszcze więcej miejsca, a mowa tu o wyrażeniu pod wezwaniem. Jedyną poprawną formą odmiany jaką uznają językoznawcy jest pw. Popularna odmiana p.w. oraz pw są niepoprawne.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *