dzieci na weselu
Bez kategorii Ślub

Dzieci na weselu, zapraszać czy nie zapraszać?

Zaprosić dzieci na wesele czy nie? Jeśli planujesz ślub, to pewnie niedługo zaczniesz się nad tym zastanawiać. 

Jedni uważają, że wesele to impreza organizowana z myślą o dorosłych, więc nie powinno się na nią zapraszać kilkulatków. Inni z kolei za duży nietakt uznają umieszczenie na ślubnych zaproszeniach adnotacji „bez dzieci”.

Pomysł, żeby nie zapraszać dzieci bywa kontrowersyjny i czasami trzeba liczyć się nawet z tym, że część gości uzna to za afront i wręcz się obrazi. Z drugiej strony dla młodej pary zaproszenie dzieci bywa dodatkowym wyzwaniem organizacyjnym. Bo przecież nie zostawi się dzieci samych sobie. Raczej nie posadzi się ich przy stole z dorosłymi, gdzie jest alkohol, ale czasem dzieci z kolei jest zbyt mało, by zaplanować dla nich osobny stolik. Co w takim razie zrobić? Być może poniższe porady pomogą rozwiać choć część wątpliwości.

Zapraszać czy nie?

Dzieci na weselu to dość kontrowersyjny temat. Przede wszystkim każdy gość powinien uświadomić sobie, że decyzja o nie zapraszaniu dzieci nie jest podyktowana złośliwością pary młodej czy nietaktem, ale najczęściej troską o dobrą zabawę. Niekiedy ma to też związek z finansami – ostatecznie miejsca przy stoliku nie są darmowe, a zwykle potrzebne jest też dla nich odmienne menu i animator. Najłatwiej będzie rozpatrzyć argumenty „za i przeciw”.

Za: 

  • Wesele możesz uznać za uroczystość rodzinną, w której udział powinni brać wszyscy członkowie.
  • Nie narażasz się na negatywne komentarze ze strony gości.
  • Część rodziców może ucieszyć się, że nie musi organizować dla swoich pociech opieki na ten wieczór, choć są tacy, którzy zrobią wiele, by właśnie ten dzień spędzić tylko w gronie dorosłych 😉
  • Nie tworzysz sytuacji, w której rodzice muszą odmówić pojawienia się na weselu z braku opieki dla dzieci.

Przeciw:

  • Koszty i organizacja – pojawia się konieczność zorganizowania osobnego stolika i menu dla dzieci. Jeśli są to małe dzieci, przyda się opiekunka albo animator zabaw. Niektórzy decydują się także na wynajęcie rozmaitych atrakcji np. dmuchanych zamków itp.
  • Gdzie położyć dzieci? Impreza trwa do późnych godzin nocnych. Pociechy trzeba gdzieś położyć albo zorganizować im dojazd do domu. Dla rodziców niekiedy oznacza to konieczność wcześniejszego wyjścia z wesela.
  • Wiek dzieci – czy trzynastolatka posadzić przy stole z dziećmi czy z dorosłymi? Jeśli usiądzie z dziećmi, może czuć się urażony. Jeśli znajdzie się przy stole dla dorosłych, to oni mogą czuć się niezręcznie.
  • Dzieci mogą zakłócić przebieg wesela – ich kreatywność nie zna granic. Mogą chociażby wtargnąć na parkiet w trakcie pierwszego tańca państwa młodych.

Udział dzieci w ceremonii

Obecność dzieci na weselu to być może i chaos, ale udaje im się wprowadzić do ceremonii ślubnej nieco uroku. Zwłaszcza, jeśli maluchy są w nią w jakiś sposób zaangażowane. Jest kilka zadań, w których dzieci są niezastąpione. Chodzi między innymi o sypanie kwiatków przed młodą parą, podawanie obrączek czy sypanie konfetti po wyjściu z kościoła. Co bardziej uzdolnione maluchy można zachęcić do występu, który zabawi gości. To może być zaśpiewanie piosenki czy popis taneczny.

czy zapraszac dzieci na wesele

Jak zorganizować dzieciom czas na weselu?

Jeśli zdecydujesz się na zaproszenie dzieci, musisz pamiętać o tym, by zapewnić im zajęcie i opiekę. Ciekawym rozwiązaniem jest wspomniany już dmuchany zamek, ale to mogą być też inne atrakcje, które przypadną do gustu także dorosłym. Np. fotobudka czy zabawa bańkami mydlanymi. Ciekawą opcją jest zatrudnienie animatora, który jednocześnie opiekuje się dzieciakami. Większość firm tego typu jest w stanie przygotować indywidualną wycenę, w zależności od czasu, jaki animator ma spędzić z dziećmi. Zwykle koszt waha się pomiędzy 500 a 1000 zł. W cenę może wchodzić także położenie dzieci do snu.

co zrobic z dziecmi na weselu

Stół i menu dla dzieci

Pewne jest to, że dzieci na weselu nie mogą siedzieć przy tym samym stole co dorośli. Dobrym zwyczajem jest zebranie maluchów przy jednym, osobnym stoliku pod warunkiem, że takie dziecko jest już w stanie samodzielnie jeść. Wówczas na stole pojawiają się też inne dania, niż te w menu dla dorosłych. Jest więcej lekkostrawnych dań z drobiu, a także owoce, szybkie przekąski takie jak frytki czy nuggetsy, czyli wszystko, co dzieciaki uwielbiają, a czego zwykle rodzice nie pozwalają jeść na co dzień. Z większością lokali można takie menu ustalić indywidualnie. Problematyczną kwestią mogą okazać się alergie pokarmowe. Niektóre restauracje przygotowują więc dla wszystkich dzieci dania bez glutenu, bez laktozy czy bez orzechów i truskawek. Nie sposób jednak przewidzieć, na co konkretnie dane dziecko może mieć uczulenie, dlatego warto wcześniej wypytać o to rodziców.

dzieci na weselu stol

Ten temat dotyczy każdej przyszłej pary młodej planującej wesele. Bez względu na to, czy zdecydujecie się zapraszać dzieci, czy też nie – trzeba dokładnie rozważyć wszystkie „za” i „przeciw”, a później podjąć odpowiednie działania. Zapraszając dzieciaki, musicie zadbać o to, by sala weselna była dla nich przyjazna.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *