co umieszczac na zaproszeniach slubnych
Jak napisać zaproszenie - praktyczne wskazówki Ślub

Co powinny zawierać zaproszenia ślubne, a czego na nich nie umieszczać?

Do ślubu pozostało co raz mniej czasu. Wiele zadań z listy zostało już odhaczonych. Przyszła pora na powiadomienie naszych gości

o tym wspaniałym wydarzeniu, tylko jak zrobić to najlepiej? Przejrzeliście już wiele modeli zaproszeń pasujących do Waszego stylu, ale wciąż nie wiecie jaką treść umieścić w projekcie.

W dzisiejszym wpisie dowiecie się co powinno znaleźć się w zaproszeniach oraz czego na nich nie umieszczać. Mam nadzieje, że moje wskazówki pomogą Ci stworzyć profesjonalne zaproszenie. Możecie też skorzystać z gotowych tekstów do zaproszeń, wierszyków miłosnych oraz wierszyków zamiast kwiatów.

Co powinny zawierać zaproszenia ślubne?

Gospodarze wesela

Kim są gospodarze wesela? Czy organizujesz je wyłącznie wraz ze swoim narzeczonym czy wspólnie z rodzicami. Jeżeli rodzice współfinansują przyjęcie lub uczestniczą w jego organizacji należy zamieścić informację:

Gospodarze: Rodzice i narzeczeni

Joanna Malinowska i Robert Kowalski
wraz z rodzicami
serdecznie zapraszają

Maria i Jan Kowalscy
oraz
Janina i Grzegorz Podolscy
pragną zaprosić na ślub swoich dzieci
Sylwii i Janka
(mniej popularna wersja)

Gospodarze: Narzeczeni

Joanna Malinowska i Robert Kowalski
serdecznie zapraszają

Nazwiska Państwa Młodych

Oczywistym jest, że musimy poinformować naszych gości przez kogo zostają zaproszeni. W zaproszeniach należy użyć wyłącznie pierwszych imion. W dobrym guście jest również umieścić wasze nazwiska. Jest to ważna informacja, szczególnie dla osób, które nie znają twojej drugiej połówki.

Data i godzina

Dobrze, jeżeli data i godzina są wyróżnione na przykład przez pogrubienie lub użycie innej czcionki. Dzięki takiemu zabiegowi łatwiej jest ją zapamiętać zapraszanym gościom.

Lokalizacja

Umieść pełną nazwę kościoła oraz miejsca przyjęcia. Dla ułatwienia możecie wpisać ulicę, o ile nie dołączacie mapki dojazdu. Nazwę ulicy należy wpisać, jeżeli jest wielu przyjezdnych gości, lub są dwa miejsca o tej samej nazwie.

Potwierdzenie przybycia (RSVP)

Poinformuj swoich gości do kiedy muszą potwierdzić przybycie na Twój ślub. Datę potwierdzenia ustala się zazwyczaj miesiąc przed uroczystością. Tyle czasu wystarczy aby ustalić liczbę gości z salą weselna oraz wydrukować wszystkie dodatki – winietki, plan stołów, zawieszki z podziękowaniem, itp.

Wierszyk o prezentach (opcjonalnie)

Wierszyk o prezentach to standardowa informacja, którą umieszczamy na zaproszeniu. Obdarowywanie Pary Młodej kwiatami wyszło z mody już jakiś czas temu, dlatego wzmianka o prezentach jest sporym ułatwieniem dla gości. W dobrym guście jest jeżeli wierszyki są napisane mniejszym fontem niż reszta tekstu. Umieszczanie wierszyka o prezentach nie jest obowiązkiem, jeżeli nie czujecie się z tym swobodnie, możecie opuścić ten punkt.

Wierszyk miłosny (opcjonalnie)

Wierszyk miłosny umieszczamy tylko wtedy, gdy na zaproszeniu pozostało wystarczająco miejsca. Nie upychamy na siłę dodatkowych tekstów, ponieważ zmniejsza to atrakcyjność zaproszenia. Taki wierszyk często wpisywany jest na ostatniej stronie.

Informacja o poprawinach (opcjonalnie)

Jeżeli chcesz poinformować swoich gości o organizowanych poprawinach, możesz umieścić tą informację mniejszym fontem, najlepiej pod tekstem o potwierdzeniu przybycia.

Czego nie umieszczać na zaproszeniu?

Tylko dla dorosłych lub bez dzieci

Zapraszanie dorosłych bez dzieci to bardzo delikatna kwestia. Oczywistym jest, że nie chcemy urazić swoich gości weselnych. Jak w takim razie w bezpieczny sposób poinformować zapraszane osoby, że przyjęcie jest tylko dla dorosłych? Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie na zaproszeniach ślubnych wyłącznie nazwisk dorosłych. W tak subtelny sposób dacie swoim gościom do zrozumienia, że dzieci nie są zaproszone.

Dodatkowe informacje

Pamiętajcie, że zaproszenie to nie ulotka reklamowa. Wszystkie dodatkowe informacje jak adres hotelu, szczegóły transportu, program wydarzenia, itp. należy umieścić na dodatkowej karcie.

Mapka

Mapka to bardzo pomocny dodatek, szczególnie jeżeli nasi goście są przyjezdni. Z pewnością pozwoli to uniknąć chaosu i pomoże wszystkim w łatwy sposób dotrzeć na miejsce ślubu i przyjęcia. Mapka, która jest spójna z pozostałą treścią w projekcie, podnosi również walory wizualne zaproszenia.

You may also like...

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *